Jdi na obsah Jdi na menu
 Koncert dechové hudby Stříbrňanka
sobota 19. 5. Klub kultury v 16.00 hodin, vstupné 100,- Kč, členové A3V a Klubu důchodců 50,- Kč

Dechová hudba Stříbrňanka patří mezi nejpopulárnější slovácké kapely s početným Obrazektáborem příznivců v celé republice i v zahraničí. Při akcích Klubu kultury vystupuje pravidelně (vánoční koncerty, křty nosičů, běžné koncerty). Kapelu tvoří čtrnáct muzikantů (profesionálů i amatérů) a sólisté zpěváci Martina Ondrůšková, Marta Horká, Karel Blaha a Vojtěch Horký, který je současně i kapelníkem. Stříbrňanku charakterizuje široký repertoárový záběr - moravská i česka lidová hudba, koncertní i taneční skladby, oblíbené jsou i orchestrální skladby pro sólové nástroje. Hity jako Zahrada Moravy, Za tichú Moravú a další znají posluchači v celé republice. Muzika vydala spoustu CD a kazet, často spolupracuje s rozhlasem a televizí. V roce 1997 se stala vítězem prestižní soutěže "Polka Fest", boduje v rozhlasových hitparádách. Znají ji posluchači v Rakousku, Německu, Holandsku, Francii, Belgii, Švýcarsku, Dánsku, Polsku i Slovensku. Koncert v Klubu kultury bude věnován životnímu jubileu Antonína Perničky, který s kapelou spolupracuje jako textař.

Aj když byl měsíc únor kratší zas trhl rekord

Slovácko (STK) - Sútěž DECHOVKA ROKU 2007 už druhý měsíc láme rekordy. Stačí sa podívat na graf náštěv. Aj dyž je únor o nejaký ten deň kratší, přeca ste nás nezklamali a zas sme překonali lednovú statistiku. A o dosť. Tož vám za přízeň mockrát děkujem a bavte sa na stránkách SD a STK dál. Vaša redakca SD a STK.

SLOVÁCKÁ DECHOVKA - statistika náštěvnosti

Obrazek

ODPOLEDNE S DECHOVKOU 2007

druhý ročník dechovkového festivalu ve Frýdku-Místku

Frýdek Místek  (BIC) - ODPOLEDNE S DECHOVKOU se stejně jako v loňském roce uskuteční ve dvou termínech a na dvou místech ve Frýdku-Místku. Po dvou místních kapeláchObrazek vystoupí na pódiu to nejlepší, co dechovka na Moravě nabízí. S nadsázkou lze říci, že kdyby se sestavoval Zlatý slavík dechovek, tak jsou všechny čtyři zúčastnivší se jihomoravské kapely v první desítce. Věříme, že toto dokáží milovníci dechovek ocenit a přijdou v hojném počtu. Jak nám sami v minulém roce říkali, v televizi i v jejich okolí je velice málo dechové hudby. Snad i proto jsme se rozhodli pro letošní rok přivézt nejlepší regionální přehlídku tohoto žánru opět do Frýdku-Místku.

ObrazekPrvní odpoledne se uskuteční v neděli 29.7.2007 v Sadech Bedřicha Smetany, Frýdek - Místek. Od 14.30 hodin se představí Velký dechový orchestr Válcoven plechu, od 15.30 DH Straňanka a od 17.30 hodin DH Mistříňanka.

Druhé odpoledne se pak uskuteční v sobotu 2.9.2007 v Anglickém parku pod frýdeckým zámkem. Od 14.30 hodin zahraje Spolek pro dechovou hudbu z Frýdlantu nad Ostravicí, od 15.00 hodin DH Bojané a od 17.15 hodin DH Moravanka Jana Slabáka.

A máme tu další měsíc. Ten předešlý ste byli dobří. 

Slovácko (STK) - Přiznáváme sa, že sme vúbec nepočítali s tým, že sútež DECHOVKA ROKU 2007 bude mět u vás taký ohlas. Hlasujete šecí, jak dyby šlo o život. Nekeří, jak tak kúkáme ani v noci nespávajú. A abyste aj vy věděli, jak sme vlasně na tem a kolik ludí nás za leden naštívilo, tož vám přetiskujem jeden graf, kde sú počty náštěv mapúované od samého začátku. Tož vám za přízeň mockrát děkujem a bavte sa na stránkách SD a STK dál.

Slovácká dechovka (statistika náštěvnosti) 

Obrazek

Aj na Severní Moravě sú dobré kapely

(STK) - Dostali sme ííímejl od našého věrného čtenářa z Opavy. A protože by nebylo fér Obrazekdopis nechyt ležat, tož ho zveřejňujem v plném znění:
Toš vás zas všeckých pozdravuju,ale z iného sůdka.Před tým sem sa ozýval jako Výhonkář,ale muziku,hlavně tu našu ludovů mám stejně rád,nech je to tá,nebo tá.Co na tom ,že nepíšu o dechovce slováckéj,ale o severomoravskéj.Všecky ,pokáď hrajů od srdca sů dobří a dělajů mnohým luďom potěšení.Já tu v Opavě organizuju už víc než 15 roků koncerty ,hlavně poslední dobů dechovky.Bylo tady už kapel požehnaně a moc sa jim tu dobře hrálo ,aj ludé jim zpěvom pomáhajů.Toš pokáď si to někdo přečte co tu byl tak hoObrazek pozdravuju a těším se na milé osobní setkání  třeba aj zaséj v Opavě.
 
Mirek Masařík-MAZEL

Dechová hudba Večerka křtila v Hodoníně

Hodonín (JiP) - Opět jeden nezapomenutelný večer prožili pravidelní návštěvníci seriálu dechových hudeb, který již tradičně pořádal Kulturní dům Horní Valy v Hodoníně. Pro milovníky dechovky připravili pořadatelé 16.listopadu společnéObrazek vystoupení ostřílené slovenské kapely Májovanka a mladičké kapely Večerka z Hlohovce.

Muzikanti z Hlohovce, malé obce v srdci Lednicko-valtického areálu, využili svého vystoupení ke křtu prvního hudebního nostiče, který nese název „SMUTNÁ MILENKA“.Večerku průvodním slovem zcela spontálně doprovodila populární Ivana Slabáková, role kmotrů se ujali legenda moravské dechovky Jan Slabák, hudební režisér Aleš Podařil Obrazeka také starostka Hlohovce Jana Vlková. Zaplněný sál hodonínského kulturního domu opakovaně bouřlivým potleskem odměňoval výkony obou kapel i jejich sólistů. Zejména naprosto vyrovnaný projev Večerky zaujal přítomné návštěvníky.

„Jsou výborní, to jsem opravdu nečekal. Preciznost hraní, čistota, lehkost, neuvěřitelně citlivě zvolená tempa jednotlivých skladeb. To se už dnes nevidí. Mnoho kapel dnes do dechovky vnáší cirkus, ale toto je špičkové podání opravdové moravské dechovky, “ řekl ke kapele Jan Slabák, kapelník Moravanky. 

Slova Jana Slabáka okomentovala vystoupení mladé hlohovecké kapely, která na jevišti zaujala v několika směrech. Večerka zcela opustila v současnosti zaběhnutý trend dechové hudby, kdy se kapely předhánějí v tom, kdo bude hrát rychleji a výš. Výsledek bývá mnohdy až komický. Podstatné však je, že zcela bortí tradice dechové hudby a zapomínají na ty, kterým své skladby hrají. Tanec při takovémto podání dechovky připomíná dostihy a těm starším tanečníkům jdeObrazek mnohdy o zdraví. Dalším zajímavým postřehem byla programová skladba vystoupení Večerky. Po mnoha letech dechová hudba při vystoupení v seriálu dechovek v Hodoníně nezařadila ani jednu skladbu moderní hudby a držela se tradičních skladeb pro dechovku. Tady je třeba vysoce hodnotit neuvěřitelně citlivý přístup k výběru jednotlivých písniček. Vystoupení Večerky bylo opravdu pro „fajnšmekry“. A nakonec je potřeba zmínit se o hráčských výkonech muzikantů Večerky. Kvalitou produkce se Večerka skoro nelišila od kvality na svém cédéčku. A to je moment, který dnes u mnoha kapel marně hledáme. Studiové nahrávky kapel jsou většinou vyšperkované, krásné, …. O to větší je pak zklamání, když kapely posloucháme při živých vystoupeních.

A nemohu jinak, než v závěru ještě s hlubokou úctou vyzvednout výkony sólistů Večerky. Jejich podání sólových skladeb bylo excelentní. Zejména jsem nevěřícně kroutil hlavou při sólových výstupech 16-tiletého klarinetisty Martina Slobody a 15-tiletého trumpetisty Tomáše Kašníka. Neuvěřitelné ! Lehkost, čistota, technická preciznost a k tomu uvolněné chování profesionála. Tak o těch dvou jistě ještě moc uslyšíme. A to je dobře. Dechovka potřebuje následovníky Slabáka a Kumpana. A tady rostou. Tak ať Vám to, kluci, hraje.             Jiří Přívozný, Hodonín